تبلیغات
هلیلان - گجرتانم
 
هلیلان
درباره وبلاگ


هلیلان یکی از بخش‌های شهرستان شیروان و چرداول در استان ایلام است. مرکز این بخش شهر توحید است.

گویش محلی مردم این بخش لکی می‌باشد.حکومت هلیلان در زمان قدیم در دست والی‌ها بوده که اخرین والی عبدلحسین خان ابوقداره بوده که اثار قلعه ان درروستای کهره قراردارد و زادگاه مرحوم مرتضی کرمی نماینده محترم مردم ایلام درمجلس شورای اسلامی است.
این وبلاگ برای گسترش شناخت منطقه هلیلان و مردم دوست داشتنی هلیلان می باشد .
در صورت تمایل به همکاری در قسمت نظرات مطرح کنید یا به ما ایمیل نمائید.
ایمیل وبلاگ : rasoolit1990@yahoo.com می باشد.
کپی برداری از مطالب وبلاگ فقط با ذکر منبع مجاز است.

مدیر وبلاگ : رسول عزیزی
سه شنبه 4 اسفند 1394 :: نویسنده : رسول عزیزی

 نگاهی به زندگی زنده یاد مرتضی کرمی نماینده مردم غریب و همیشه درصحنه"ایلام "دربهارستان هفتم وعضوکمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس ...

رودخانه سیمره ازتمام نقاط جنوبی بخش هلیلان میگذرد به همین دلیل کشاورزی دراین منطقه رونق دارد.هلیلان گرمسیر و دین مردمش مذهب شیعه است .  گویش محلی مردم این بخش لکی و لری می باشد.هلیلان از تعدادی روستا تشکیل شده است که ازجمله ی انها می توان شیراوند ، زادگاه مرحوم مرتضی کرمی نماینده محترم مردم ایلام درمجلس شورای اسلامی اشاره کرد...زنده یادمرتضی کرمی درتاریخ پنجم آبان سال 42 در روستای شیراوند بخش هلیلان درخانواده ای ساده و با ایمان دیده به جهان گشود و با کار و تلاش و کشاورزی و دامداری از زمان کودکی یار و یاور پدربزرگوارشان بودند . ایشان  پس از پایان تحصیلات متوسطه و آغازجنگ تحمیلی  همچون سایر همسنگرانش به دفاع از کشور و استانش پرداخت و  پس از پایان جنگ نیز به شغل شریف معلمی درروستاهای بخش هلیلان مشغول شدند ...مرحوم کرمی پس ازگرفتن مدرک فوق لیسانس از دانشگاه علامه به تدریس در دانشگاه ایلام پرداختند و مدتی نیز معاونت اداره آموزش وپرورش بخش هلیلان را بر عهده داشت...

نده یاد مرتضی کرمی که خود را کوچیک ترین مردمانش می دانست پس از مدتی برخود دیدند که مردمان استانش سهم واقعی خود را نگرفته و  سالهای رنجشان به فراموشی سپرده شده است و با توکل برخدا و ایمان و صداقت واقعی اش و شعار زیبای(گجرتانم) به معنای کوچک شما هستم که نهایت صداقت و سادگی اش را نشان می داد پا به عرصه سیاست و نمایندگی مجلس هفتم نهاد و آنچنان در دل مردمان دیارش جای گرفت که بالاترین رأی را از آن خود نمود و  هنوز که هنوز است در دلهای دوس دارانش جای دارد ...

مرحوم مرتضی کرمی در آخرین سخنرانی خود در مجلس هفتم شورای اسلامی این چنین به دفاع تمام عیار از استان خود پرداخت :

 به روح‌ ملکوتی‌ حضرت‌ امام‌ ـ رحمة‌الله علیه‌ ـ و شهیدان‌ گلگون‌ کفن‌ درود می‌فرستم‌ و در پیشگاه‌ با عظمت‌ مقام‌ معظم‌ رهبری‌، ملت‌ شریف‌ ایران‌، خدمتگزاران‌ صدیق‌ نظام‌ جمهوری‌ اسلامی‌ و شما نمایندگان‌ محترم‌ مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌ سر تعظیم‌ فرود می‌آورم‌ و خود را خاکسار پیشگاه‌ با عظمت‌ مردم‌ نجیب‌ حوزه‌ انتخابیه‌ ایلام‌، ایوان‌، مهران‌، شیروان‌، چرداول‌، ملکشاهی‌، شوهان‌، صالح‌آباد، ارکوازی‌، زرنه‌، آسمان‌آباد، بیجنوند، داجیوند، هلیلان‌ و زردلان‌ می‌دانم‌ و قدردان‌ اعتماد همکاران‌ ارجمند فرهنگیم‌ نیز هستم‌.

هفته‌ بسیج‌ را تبریک‌ عرض‌ می‌کنم‌ و بر عادی‌ شدن‌ روند پرونده‌ هسته‌ای‌ صلح‌آمیز بعنوان‌ حق‌ مسلم‌ ملت‌ شریف‌ ایران‌ تأکید می‌ورزم‌ و جنایات‌ آمریکا را در عراق‌ محکوم‌ می‌کنم .

آقای رئیس ! نمایندگان محترم ! این ندای محرومیت مردم سربلند ایلام است که از پایگاه مجلس شورای اسلامی به استحضار ملت ایران،­ مسئولین نظام و شما نمایندگان می‌رسد .مردمان نجیب سرزمینی که وجب به وجب آن مقتل شهیدی است و جای جای آن بوی معطر خون مطهر شهیدان را می‌دهد و فضای آن آکنده از عطر معطر عتبات عالیات است و مردمان آن یادمان دوران پرافتخار دفاع مقدس‌اند و شیر زنان آن هنوز داغدار شهیدان ارزشمندشان هستند.
آری، مردم شریفی که عصاره‌های رنج‌اند و اسطوره‌های ایثار و مقاومت و پشتوانه‌های ناگستنی روزهای رنج ایران، مردمانی که سخت‌ترین روزهای آوارگی را در زیر چادرهای غم و عشق جشن گرفتند، اما همین مردمان هم اکنون از فقر و تنگدستی در رنج‌اند، فقر و بیکاری مثل شب بر زندگی‌شان سایه افکنده، بیش از 20 درصد این مردم در فقر مطلق بسر می‌برند. کارگران از صبح تا غروب دور میادین منتظرند که آنها را به کار فرابخوانند اما شامگاهان شرمسار به آغوش خانواده بازمی‌گردند. کشاورزان از خسارات ناشی از خشکسالی و ناتوانی از بازپرداخت وام ها به ستوه آمده‌اند. جوانان از مشکلات و فشارهای ناشی از جنگ افسرده و شکننده‌اند. رزمندگان و ایثارگران با مشکلات فراوان مواجه‌اند.
  استان ایلام با درجه توسعه یافتگی 8/1 درصد تقریبا در همه شاخص‌ها در مقایسه با سایر استان‌ها در رتبه‌های آخر قرار دارد. آیا این است شأن و مقام مرزداران واقعی این کشور؟ آیا شأن و مقام کسانی که مرزداری کردند و ایران را مأمن مطمئنی نمودند تا چرخ‌های توسعه سایر استان‌ها به حرکت درآید. آیا وقت آن نرسیده است که دولت، ایلام را در مسیر توسعه قرار دهد و فرصت از دست رفته را که طلب حقیقی مردمان ایلام یعنی طلب سال‌های مرزداری است دوباره به آنها بازگرداند.
راستی چرا دولت از نیروهای کارآمد و شایسته استان ایلام کم استفاده می‌کند و استان ایلام را به منزله کارگاه آموزشی برای مدیران غیربومی در نظر می‌گیرد. چگونه است مردمانی برای کارهای سخت و مرزداری قابل اعتماداند اما برای تصدی امور مربوط به خویش به آنها اعتماد نمی‌کنند. ما که توان ایلام را در لشکر حضرت امیر (ع) در مبارزه با خصم به اثبات رساندیم، به دلیل استفاده نکردن از نیروهای توانمند در سطح استان و کشور است که هم اکنون ما ایلام را در تهران غریب می‌بینیم گرچه مقام معظم رهبری را به خاطر ولایت و رهبری و رزمندگی و ایثارگری از خود می‌دانیم.
  ضمن تشکر از خدمات دولت اما حفره محرومیت استان ایلام آنچنان عمیق و وسیع است که خدمات دولت در آن نمود ندارد. هنوز بازسازی در استان ایلام به عنوان یک استان استراتژیک از نظر امنیت به اتمام نرسیده است. سطح وسیعی از اراضی آلوده به مین است. زیرساخت‌ها کاملا از بین رفته. برای بازسازی زیر ساخت‌ها و بهسازی و بازسازی سیل‌بندها به اعتباری به مبلغ 180 میلیارد تومان نیاز است که امید است ریاست جمهور دستور فرمایند در بودجه سال 1384 ردیفی به این منظور لحاظ گردد.
  از نظر شبکه ارتباطی، تسریع در پروژه ملی راه حمیل – ایلام – صالح آباد و تکمیل آن به عنوان طرح ملی کرمانشاه – مهران – دهلران و شروع پروژه ملی غازیخان – بذله که ریاست محترم جمهور در سفرشان به ایلام به مردم شیروان قوه داده‌اند و نیز روزانه حداقل یک پرواز به ایلام از یادگارهای دولت در استان ایلام خواهد بود.
از وزیر بهداشت و درمان تسریع در راه‌اندازی بیمارستان‌های سرابله، ایوان و مهران به جمعیتی بیش از 150 هزار نفر که فاقد بیمارستان‌اند خواستارم.
از وزیر نیرو، رفع مشکل آب شرب شهرهای استان به خصوص شهر ایلام که از آب شرب سالم برخوردار نیست را خواستارم.
از وزیر صنایع و معادن با توجه به شرایط خاص استان، ریسک‌پذیری بالای سرمایه‌گذاری و بیکاری جوانان، تقاضای سرمایه‌گذاری و تاسیس چند کارخانه دولتی و نیز ارائه مشوق‌های لازم به سرمایه‌گذاران و اعتبار از محل صندوق ذخیره‌ ارزی را دارم.
از وزیر کشور پیرو مکاتبات و مذاکرات شفاهی، ارتقای سطح بخش ملکشاهی به شهرستان، تجهیز و آماده نمودن پایانه‌های مرزی، پایانه‌ مرزی مهران، بازگشایی کنسولگری عراق در ایلام و توجه جدی به عمران شهرهای استان را خواستارم.
از وزیر نفت استفاده از منابع نفت 5/3 درصد و گاز 18 درصدی استان، از طریق تسریع در تکمیل پالایشگاه گاز و مجتمع پتروشیمی و نیز احداث پالایشگاه نفت را خواستارم.
از وزیر جهادکشاورزی رفع مشکلات کشاورزان از نظر خشکسالی و بازپرداخت وام‌ها و تسریع در اجرای پروژه‌های مهار و انتقال آب در سطح استان و تبدیل استان به قطب کشاورزی با توجه به آب و خاک و نیروی انسانی مساعد و موجود را خواستارم.
از دفتر مناطق محروم، زدودن محرومیت از چهره استان به خصوص ده‌ها روستایی که فاقد آب، راه، برق و مدرسه و خانه بهداشت هستند را خواستارم.
توجه تصمیم‌سازان کشور را به نگاه ویژه به آموزش و پرورش جلب می‌کنم و رفع تبعیض درون سازمانی بین معلمان ابتدایی با سایر مقاطع و تبعیض برون سازمانی بین فرهنگیان را با کارکنان سایر ادارات و سازمان‌ها را طلب می‌نمایم. اگر مجلس هفتم می‌خواهد در خاطر مردم شریف ایلام ماندگار بماند باید فرصت را از دست ندهد، کارشناسی تصمیم بگیرد و برای مطالبات واقعی مردم یعنی فقرزدایی، ریشه‌کن کردن فساد، زدودن محرومیت از چهره مناطق محروم که در فرامین مقام معظم رهبری به مجلس ابلاغ شده است گام بردارد، آن وقت است که در جهت عدالت اجتماعی گام برداشته و در خاطر مردم شریف ایران ماندگار خواهد ماند.

سرانجام مرحوم مرتضی کرمی در تاریخ ۲۹ آذر ۱۳۸۳ پس ازیک سخنرانی ماندگاردردفاع ازحقوق ازدست رفته ایلام وحماسه هایش در سن 41 سالگی  بر اثر سانحه تصادف به سوی معبودش پرکشید..

بخشی از وصیت نامه ی زنده یاد بدین شرح است :

 من درهرموقعیتی که بوده ام اجازه نداده ام که بدبینهای بیحاصل افکارم راآلوده کندولحظات تاسف بارزندگی مرا مأیوس ونا امیدکند،باتکیه برایمان به خدادرآرامش زندگی کرده ام وهمواره ازخود پرسیده ام که برای خودآموزی چه کرده ام آنگاه پرسیده ام که برای کشورم چه کرده ام وآنقدراین پرسش راادامه داده ام تا به احساس شادیبخشی رسیده ام که شایدسهم کوچکی درپیشرفت جامعه ام داشته ام حال هرپاداشی که درزندگی گرفته ام یانگرفته ام اکنون که به پایان تلاشهایم رسیده ام حق اینرا دارم که اعلام کنم آنچه که درتوان داشته ام انجام داده ام. مرتضی کرمی//

برگی ازخاطرات محمد کرمی فرزند مرحوم کرمی...

 20مرداد 83 مسافر تهران بودیم برای یک زندگیه تازه ، برای من که دهنم بوی شیر میداد کلی ذوق و شوق در دلم بود،یکی که برای بدرقه اومده بود گفت: خوش بحالت میری تهران تو خونتون یه دکمه هست بزنیش هرچی بخوای بهت میدهوکسای دیگه حرفای خنده داره دیگه،نمیدونم دیدشون از نمایندگی مجلس چی بود . ما که اومدیم تهران تا بابا دو روز دنبال خونه گشت ما تو پارک لاله خوابیدیم که مرتب باغبان اونجا چمنارو خیس میکرد و ما .....نه از اون خونه ها خبری بود نه از دکمه ها درحالیکه بهترین هتلهای تهران پذیرای ما بودن اما پدر مارا کنار پارک اسکان داد ....

 

 

نوشته هایی از مهدی و علی عزیزی در مورد مرحوم کرمی :

 می نویسم از فریاد رسای مظلومیت استانم در گوش مرکزنشینان، که کابوسی بود بر خواب سنگین آنها، مرتضایی که کرمی بود از خدا بر دیارم و تلنگری بر من وتو که باز کنیم چشم و گوش بسته مان را، دردش درد مشترک بود، می دید و می شنید، احساس می کرد هلیلانش را، احساس می کرد نهایت رنج مردمش را، احساسی که در حس کسی نبود، می دانست باید کاری کرد. آری! هنوز ندای «یا مرتضی علی»اش در گوشم طنین انداز است، بیایید آنی چشم از هیاهوی دهر ببندیم و دل به خاکمان بسپاریم، ببینیم زخم ها و بشنویم ناله هایش را، سنگینی کوله بار مسئولیت را بر دوشمان احساس کنیم، آن دم یک «یا مرتضی علی» برای یکدلی کافیست که از نو بنا کنیم.

 

 آری مرتضی کرمی آنچنان ساده بود و ساده زیست که خدایش او را به بهشت عزیزش هنگام برگشت ازماموریت کاری خود دعوت نمود و خوشا به سعادتش که چنین ساده وعلی وارانه زیست براستی اوبرای ما شهیدی زنده است و نام و یادش را باید به همگان بشناسانیم تا از ابعاد زندگی ساده و غریبانه اش بدانند تا سرلوحه زندگی خود قرار دهیم.باشد که روزی ایران و ایلام عزیزمان چنین مرتضی هایی را در جامعه پرورش داد تا بدانیم با ساده زیستن هم میتوان به اوج رسید.

گجرتانم... ‌
روحش شاد و یادش گرامی باد...

 

 

 کلیپ مراسم خاکسپاری :

http://www.aparat.com/v/vNwcQ

کلیپ زندگ نامه ایشان  :

http://www.aparat.com/v/puyQtمنبع:

http://www.ilam10.com/news/28-gozaresh/80-mortezakarami.html

نوع مطلب : انتظارات مردم هلیلان، هلیلان، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 14 آبان 1396 12:36 ق.ظ
قدردانی از این پست آن را امتحان کنید
شنبه 13 آبان 1396 07:46 ب.ظ
من مطمئن نیستم که شما اطلاعات خود را دریافت می کنید، اما
موضوع خوب من نیاز به صرف وقت برای یادگیری بیشتر و یا درک بیشتر.
با تشکر از اطلاعات عالی من به دنبال این اطلاعات برای ماموریت من بودم.
پنجشنبه 11 آبان 1396 01:19 ق.ظ
روش عالی برای توضیح و مقاله دلپذیر برای گرفتن اطلاعات در مورد من
تمرکز ارائه، که من در دانشگاه می گذارم.
چهارشنبه 10 آبان 1396 05:05 ب.ظ
اگر قصد دارید برای بهترین مطالب مانند خودتان، به راحتی هر روز آن را به این صفحه وب مراجعه کنید
مطالب ارائه شده، به لطف
دوشنبه 9 مرداد 1396 10:21 ب.ظ
Awesome website you have here but I was wondering if you knew
of any community forums that cover the same topics discussed in this article?
I'd really like to be a part of group where I can get comments
from other experienced people that share the same interest.
If you have any recommendations, please let me know. Kudos!
شنبه 7 مرداد 1396 08:23 ق.ظ
I constantly emailed this blog post page to all my associates, because if like to read it after that my contacts will too.
دوشنبه 5 تیر 1396 04:24 ب.ظ
ریشه از خود نوشتن در حالی که صدایی دلنشین اصل
آیا نه حل و فصل کاملا با من پس از برخی از زمان.

جایی درون جملات شما در واقع
قادر به من مؤمن متاسفانه فقط برای بسیار در
حالی که کوتاه. من این مشکل خود را با فراز در منطق و یک ممکن است را سادگی به پر کسانی که معافیت.
در صورتی که شما در واقع که می توانید
انجام من خواهد قطعا بود تحت تاثیر قرار داد.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :